آيا هرگز برايتان پيش آمده كه هنگام خيره شدن به يك زمينة صاف، متوجه ذرات كوچك غبار مانندي شويد

كه جلوي چشمانتان بالا و  پايين مي‌روند و هر چه پلك مي‌زنيد باز هم مثل يك ساية كوچك در جلوي چشمانتان قرار دارند؟
اين سايه‌هاي مزاحم را مگس پران می‌گويند كه با حركت چشم‌ها مگس پران هم حركت مي‌كند اما چون حركت آن برخلاف حركت چشم است نمي‌توان آن را تعقيب كرد.


علل ايجاد مگس پران:
مگس پران در واقع ساية موجود در زجاجيه است كه ناشي ازچسبندگي رشته‌هاي زجاجيه، جمع  شدن سلول‌هاي التهابي در زجاجيه و يا خونريزي داخل چشمي است.
چرا مگس پران ايجاد مي شود؟
اين بيماري عارضة بسيار شديدي است كه با افزايش سن شيوع آن افزايش مي‌يابد و حدود شصت تا هفتاد درصد افراد بالاي شصت سال اين شايعه را تجربه كرده‌اند.
مگس پران در چه افرادي شايع است ؟
1.افراد بالاي شصت سال
2.افراد نزديك بين
3.افرادي كه سابقة عمل جراحي خصوصاً آب مرواريددارند
4.افرادي كه سابقة التهاب داخل چشمي دارند
5.بيماران ديابتي
6.سابقة ضربة به چشم


جرقه چيست ؟
به معناي احساس وجود نور در ميدان بينايي است، وقتي كه در حقيقت محرك نوري نباشد و ممكن است به صورت خطوط درخشان صاعقه مانند و يا به صورت اجسام ريز درخشنده به نظر برسد.
احساس ديدن جرقه معمولاً چند ثانيه طول مي‌كشد اما غالباً تكرار مي‌شود و اين علائم در محيط‌هاي تاريك بيشتر اتفاق مي‌افتد و حركات ناگهاني چشم يا سر ممكن است باعث ديدن جرقه شود.


علل ايجاد جرقه چشمی :
با افزايش سن رشته‌هاي زجاجيه ضخيم‌تر مي‌شوند و چسبندگي پيدا مي‌كنند كه اين چسبندگي منجر به كشيده شدن پردة شبكيه مي‌شود و هر عاملي كه سلول‌هاي شبكيه را تحريك كند در مغز به عنوان نور تفسير مي‌شود و به ديده شدن جرقه‌هاي نوري منجرمي‌گردد.

جرقه در چه افرادي شايع است؟
1.    افراد بالاي شصت سال
2.    افرادي كه سابقة عمل جراحي مخصوصاًعمل آب مرواريد دارند
3.    افرادي كه سابقة التهاب داخل چشمي دارند
4.    بيماران ديابتي
5.    افراد نزديك بين


آيا جرقه و مگس پران قابل درمان هستند؟
مگس پران معمولاً نيازي به درمان ندارد و در اكثر موارد پس از چند هفته تا چند ماه مگس پران به تدريج كوچك مي‌شود و فرد عادت مي‌كند آن را ناديده بگيرد اما اگر مگس پران منجر به پارگي شبكيه شود، نياز به اقدامات درماني مانند ليزر و عمل جراحي براي جلوگيري از پارگی پردة شبكيه وجود دارد.جرقه نيز درصورتي كه علت خطرناكي نداشته باشد پس از چند روز تا چند هفته برطرف می‌شود و نياز به درمان ندارد.

* دکتر اسداله کاکایی ، جراح و متخصص چشم *